Saturday, October 25 2014


Home » News » Division II Sports Playoff Schedule

Division II Sports Playoff Schedule

October 24, 2012 2:28 pm Category: News, Sports Leave a comment A+ / A-

DIVISION II FIELD HOCKEY PLAYOFFS
Game 1: No. 1 Windsor (13-0-1) vs. No. 8 Spaulding, Friday, Oct. 26, 3:30 p.m.
Game 2: No. 4 Harwood (9-4-1) vs. No. 5 Otter Valley (7-5-2), Friday, Oct. 26, 3:30 p.m.
Game 3: No. 2 U-32 (13-1) vs. No. 7 Milton (3-10-1), Friday, Oct. 26, 3:30 p.m.
Game 4: No. 3 Mt. Abraham (9-4-1) vs. No. 6 Woodstock (8-6), Friday, Oct. 26, 3:30 p.m.
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner, Tuesday, Oct. 30 at Middlebury College, 3:30 p.m.
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Wednesday, Oct. 31 at Middlebury College, 3:30 p.m.
State Championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, Saturday, Nov. 3, TBA
Woodstock, the No. 6 seed, will travel to Mt. Abraham on Friday at 3:30 p.m. The winner of that game will face No. 2 seed U-32 (13-1) or No. 7 seed Milton (3-10-1).

DIVISION II BOYS SOCCER PLAYOFFS
(Remaining schedule as of Wednesday)
Game 1: No. 5 Woodstock (8-5-2) vs. No. 4 Green Mountain Valley (8-3), Friday, Oct. 26, 3 p.m.
Game 2: No. 7 Milton/No. 10 Stratton Mountain at No. 2 Montpelier (15-0), Friday, Oct. 26, 3 p.m.
Game 3: No. 6 Mount Abraham (7-7-1) at No. 3 Lake Region (13-2), Friday, Oct. 26, 3 p.m.
Game 4: No. 8 Springfield (7-7-1) vs. No. 1 Burr and Burton (15-0), Saturday, Oct. 27, 1 p.m.
Game 5: Game 1 winner vs. Game 2 winner. Tuesday, Oct. 30, 3 p.m.
Game 6: Game 3 winner vs. Game 4 winner. Tuesday, Oct. 30, 3 p.m.
State Championship: Game 5 winner vs. Game 6 winner, Saturday, Nov. 3, TBA

DIVISION II GIRLS SOCCER PLAYOFFS
(As of Wednesday)
Game 1: No. 8 Milton 3, No. 9 Green Mountain 2, OT
Game 2: No. 3 U-32 1, No. 14 Missisquoi 0
Game 3: No. 13 Otter Valley (4-8-2) at No. 4 Lake Region (11-3), Wed., Oct. 24, 3 p.m.
Game 4: No. 12 Mill River (5-8-1) at No. 5 Mount Abraham (8-4-2), Wed., Oct. 24, 3 p.m.
Game 5: No. 15 Lamoille (3-10-1) at No. 2 Springfield (11-2-1), Wed., Oct. 24, 3 p.m.
Game 6: No. 10 Woodstock (7-6-1) at No. 7 Stratton Mountain (5-2-1), Wed., Oct. 24, 3 p.m.
Game 7: No. 11 Vergennes (5-8-1) at No. 6 Hartford (8-6), Wed., Oct. 24, 3 p.m.
Game 8: Winner of Game 7 vs. No. 3 U-32 (9-2-3), Friday, Oct. 26, 3 p.m.
Game 9: No. 8 Milton (9-5-1) at No. 1 Montpelier (11-2), Saturday, Oct. 27, 1 p.m.
Game 10: Game 3 winner vs. Game 4 winner, Saturday, Oct. 27, 1 p.m.
Game 11: Game 5 winner vs. Game 6 winner, Saturday, Oct. 27, 1 p.m.
Game 12: Game 9 winner vs. Game 10 winner, Wednesday, Oct. 31, 3 p.m.
Game 13: Game 8 winner vs. Game 11 winner, Wednesday, Oct. 31, 3 p.m.
State championship: Game 12 winner vs. Game 13 winner, Saturday, Nov. 3, TBA

Division II Sports Playoff Schedule Reviewed by on . DIVISION II FIELD HOCKEY PLAYOFFS Game 1: No. 1 Windsor (13-0-1) vs. No. 8 Spaulding, Friday, Oct. 26, 3:30 p.m. Game 2: No. 4 Harwood (9-4-1) vs. No. 5 Otter V DIVISION II FIELD HOCKEY PLAYOFFS Game 1: No. 1 Windsor (13-0-1) vs. No. 8 Spaulding, Friday, Oct. 26, 3:30 p.m. Game 2: No. 4 Harwood (9-4-1) vs. No. 5 Otter V Rating:

Leave a Comment

scroll to top