Tuesday, September 23 2014


Home » News » Photo Gallery and Results Woodstock Rec Center Swim Meet

Photo Gallery and Results Woodstock Rec Center Swim Meet

July 2, 2014 1:56 pm Category: News, Photo Galleries, Sports, Woodstock Leave a comment A+ / A-

The Woodstock Swim Team opened its season with a dual meet against Rockingham last Thursday, June 26, and dominated both the boys’ and girls’ events. Five girls – Isabelle Hiller, Amelia Sheppard, Jane Lackley, Mikayla Myers and Sidney Pilot – won at least three events. Three boys – Campbell Boswell, Isaac Emery and Harrison Nunes – accomplished the same feat.
Double winners for Woodstock were Emily Haynes, Margaret O’Neil, Gordy MacMAster, Zachary Kostas, Chris Bradley, and Bode Wood.
There are 90 swimmers on the team this year. They are fairly evenly divided between the younger age groups (10 and under) and the older swimmers (ages 11-19).

A portion of these photos first appeared in the July 3, 2014 print edition of the Vermont Standard.
See more photo galleries
Click here if you are having trouble viewing this gallery.


The complete results for Woodstock are as follows:
GIRLS’ INDIVIDUAL RESULTS
Girls 500 Yard Free: 1st – Emily Haynes (7:30.39)
Girls 11-12 100 Yard Free: 1st – Isabelle Hiller (1:06.92), 2nd – Amber Wood (1:18.16)
Girls 17-19 50 Yard Free: 1st – Amelia Sheppard (28.52)
Girls 13-14 50 Yard Free: 1st – Natalie Haimovitz (28.15)
Girls 11-12 50 Yard Free: 1st – Eve Cole (33.79), 2nd – Allison Bradley (38.07), 4th – Margaret O’Neil (47.09)
Girls 9-10 50 Yard Free: 1st – Jane Lackley (37.68), 2nd – Tatum Mueller (37.95), 7th – Norah Harper (45.75), 8th – Audrey Emery (47.39)
Girls 9-10 25 Yard Free: 1st – Morgan Myers (17.06), 2nd – Brighton Martsolf-Tan (17.39), 6th – Adi Wilson (18.44), 7th – Norah Harper (19.04), 10th – Kellan Johannensen (21.43), 11th – Audrey Emery (22.36), 12th – Keira Zayas (22.76), 15th – Nora Duane (25.07)
Girls 8&Under 25 Yard Free: 1st – Mikayla Myers (19.31), 2nd – Libby Galton (21.08), 3rd – Sarah Lackley (24.88), 5th – Phoebe Anderson (28.82), 7th – Annesonia Beardsley (37.06), 8th – Lucy Drebitko (40.61), 9th – Jane Stout (41.37), 10th – Laura Audsley (41.42), 11th – Abigail Galton (43.40), 12th – Catherine O’Neil (45.27)

Girls 11-12 100 Yard Backstroke: 1st – Isabelle Hiller (1:13.03)
Girls 17-19 50 Yard Backstroke: 1st – Amelia Sheppard (33.02)
Girls 13-14 50 Yard Backstroke: 1st – Sidney Pilot (41.71), 2nd – Claire Coates (53.82)
Girls 11-12 50 Yard Backstroke: 1st – Margaret O’Neil (38.64), 2nd Amber Wood (39.65),
4th – Allison Bradley (1:04.65), 5th – Eve Cole (1:05.37)
Girls 9-10 25 Yard Backstroke: 1st – Jane Lackley (20.36), 2nd – Morgan Myers (20.52), 3rd – Brighton Martsolf-Tan (21.23), 4th – Tatum Mueller (23.19), 5th – Adi Wilson (23.97), 7th – Kellan Johannensen (25.04), 8th – Emery, Audrey (26.22), 9th – Keira Zayas (27.49), 11th – Nora Duane (30.02)
Girls 8&Under 25 Yard Backstroke: 1st – Mikayla Myers (24.81), 2nd – Galton, Libby (29.17),
3rd – Sarah Lackley (34.70), 4th – Phoebe Anderson (35.53), 6th – Laura Audsley (41.58)

Girls 13-14 100 Yard Breaststroke: 1st – Sidney Pilot (1:30.37), 2nd – Emily Haynes (1:46.05)
Girls 11-12 100 Yard Breaststroke: 1st – Isabelle Hiller (1:21.58), 2nd – Amber Wood (1:36.81),
3rd – Abbey Duane (1:55.48)
Girls 13-14 50 Yard Breaststroke: 1st – Sidney Pilot (40.58), 2nd – Claudia Mills (49.48),
3rd – Claire Coates (53.60)
Girls 11-12 50 Yard Breaststroke: 1st – Margaret O’Neil (47.25), 2nd – Abbey Duane (51.38)
Girls 9-10 25 Yard Breaststroke: 2nd – Morgan Myers (25.03), 3rd – Adi Wilson (25.18), 5th – Keira Zayas (26.48), 6th – Brighton Martsolf-Tan (26.92)
Girls 8&Under 25 Yard Breaststroke: 1st – Sarah Lackley (36.34)

Girls 13-14 100 Yard Butterfly: 1st – Emily Haynes (1:37.73)
Girls 11-12 100 Yard Butterfly: 1st – Isabelle Hiller (1:23.54)
Girls 17-19 50 Yard Butterfly: 1st – Amelia Sheppard (31.50)
Girls 9-10 25 Yard Butterfly: 1st – Brighton Martsolf-Tan (19.81), 2nd – Tatum Mueller (21.21), 3rd – Morgan Myers, Morgan (21.47), 4th – Jane Lackley (21.65)
5th – Adi Wilson (22.32)

Girls 8&Under 25 Yard Butterfly: 1st – Mikayla Myers (25.39), 2nd – Sarah Lackley (32.47)

Girls 11-12 100 Yard Individual Medley: 1st – Amber Wood (1:28.61)
Girls 9-10 100 Yard Individual Medley: 1st – Jane Lackley (1:35.82), 2nd – Tatum Mueller (1:41.39)

BOYS’ INDIVIDUAL RESULTS
Boys 17-19 100 Yard Free: 1st – Campbell Boswell (59.92)
Boys 13-14 100 Yard Free: 1st – Isaac Emery (1:20.89), 2nd – Zachary Kostas (1:21.60)
Boys 11-12 100 Yard Free: 1st – Harrison Nunes (1:11.11)
Boys 17-19 50 Yard Free: 1st – Campbell Boswell (24.45), 3rd – Orion Beardsley (47.55)
Boys 15-16 50 Yard Free: 1st – Gordon MacMaster (27.65)
Boys 13-14 50 Yard Free: 1st – Zachary Kostas (33.08)
Boys 11-12 50 Yard Free: 1st – Ben Worth (33.65), 2nd (tie) – Louis Mills (50.60), 2nd (tie) – Christopher Kostas (50.60), 4th – Noah Anderson (58.05)
Boys 9-10 50 Yard Free: 1st – Chris Bradley (46.64), 3rd – Will Coates (59.12)
Boys 8&Under 50 Yard Free: 1st – Bode Wood (46.83)
Boys 9-10 25 Yard Free: 2nd (tie) – Will Coates (21.03), 2nd (tie) – Chris Bradley (21.03), 4th – Mateo Bango (28.20)
Boys 8&Under 25 Yard Free: 1st – Bode Wood (20.29), 2nd – Jaedon Beardsley (21.04), 4th – Emery, Asher 7 (25.88)

Boys 17-19 50 Yard Backstroke: 2nd – Orion Beardsley (1:04.77)
Boys 15-16 50 Yard Backstroke: 1st – Gordon MacMaster (39.61)
Boys 13-14 50 Yard Backstroke: 1st – Zachary Kostas (42.46)
Boys 11-12 50 Yard Backstroke: 1st – Harrison Nunes (37.82), 2nd – Worth, Benjamin (52.67), 3rd – Mills, Louis 11 (56.26), 4th – Anderson, Noah 11 (1:01.42)
Boys 9-10 25 Yard Backstroke: 1st – Chris Bradley (25.62), 3rd – Will Coates (30.39),
4th – Will Duane (32.25)
Boys 8&Under 25 Yard Backstroke:
1st – Bode Wood (26.93), 2nd – Jaedon Beardsley (28.39)

Boys 11-12 100 Yard Breaststroke: 1st – Harrison Nunes (1:36.23), 2nd – Riley Shepherd (1:36.44) (1:36.55)
Boys 17-19 50 Yard Breaststroke: 1st – Orion Beardsley (1:10.96)
Boys 13-14 50 Yard Breaststroke: 1st – Isaac Emery (44.72)
Boys 11-12 50 Yard Breaststroke: 1st – Riley Shepherd (1:36.44) (45.20)
Boys 8&Under 25 Yard Breaststroke: 1st – Jaedon Beardsley (27.47)

Boys 17-19 50 Yard Butterfly: 1st – Campbell Boswell (29.19)
Boys 13-14 50 Yard Butterfly: 1st – Isaac Emery (41.77)

Boys 13-14 100 Yard Individual Medley: 1st – Isaac Emery (1:34.80)
Boys 11-12 100 Yard Individual Medley: 1st – Harrison Nunes (1:27.30), 2nd – Riley Shepherd (1:36.44)

RELAYS
Girls 8&Under 100 Yard Free Relay: 1st – Woodstock [Mikayla Myers, Jane Stout, Annesonia Beardsley, Sarah Lackley] (1:59.23). 2nd – Woodstock [Phoebe Anderson, Laura Audsley, Lucy Drebitko, Libby Galton] (2:21.89).

Girls 10&Under 100 Yard Free Relay: 1st – Woodstock [Tatum Mueller, Brighton Martsolf-Tan, Morgan Myers, Jane Lackley] ( 1:10.35). 3rd – Woodstock [Norah Harper, Audrey Emery, Keira Zayas, Adi Wilson] (1:26.68)

Boys 10&Under 100 Yard Free Relay: 1st – Woodstock [Chris Bradley, Mateo Bango, Ethan Dean, Orion Beardsley] (1:41.15)

Photo Gallery and Results Woodstock Rec Center Swim Meet Reviewed by on . The Woodstock Swim Team opened its season with a dual meet against Rockingham last Thursday, June 26, and dominated both the boys’ and girls’ events. Five girls The Woodstock Swim Team opened its season with a dual meet against Rockingham last Thursday, June 26, and dominated both the boys’ and girls’ events. Five girls Rating:

Leave a Comment

scroll to top